پرینت

هورمون شناسی

هورمون ماده‌ای شیمیایی است که در غدد درون‌ریز ساخته شده و به داخل جریان خون می‌ریزد. این ماده روی سلول‌های هدف گیرنده دارد و با نشستن روی آن اعمال سلول را تغییر می‌دهد. مقدار هورمون‌ها توسط ارتباطات پیچیده اعضای دستگاه درونریز با هم و با دستگاه عصبی تنظیم می‌شود.

در بدن انسان دو نوع کلی هورمون وجود دارد: هورمون‌های استروییدی مانند هورمونهای جنسی و آمینو اسیدی. گیرنده‌های هورمون‌های امینو اسیدی در روی سلول‌های هدف قرار دارد و گیرنده‌های هورمون‌های استروییدی در درون سیتوپلاسم و یا روی هسته قرار دارند.

این بخش (بخش هورمون شناسی) نیز یکی از مهمترین بخش های آزمایشگاه می باشد که با استفاده از تجهیزات مدرن و کیت های معتبر، طیف وسیعی از هورمون ها و شاخص های سرطان با روش بسیار دقیق مورد آزمایش قرار می گیرند.

تعدای از هورمونها:

معروفترین هورمونهای بدن عبارتند از انسولین، گلوکاگون، هورمون رشد، هورمونهای تیروئید، پاراتورمون، کلسی تونین، کورتیزول، هورمونهای جنسی مانند تستوسترون، استروژن و پروژسترون، رنین، آلدوسترون، آنژیوتانسین، هورمون ضد ادراری، اکسی توسین، پرولاکتین و ...

   (Elecsys 2010) دستگاه الكتروكمي لومينسانس

 Sample Image

دستگاه الكتروكمي لومينسانس (Elecsys 2010) محصول مشترك كمپانيهاي HITACHI ژاپن و Roche  آلمان جهت انجام كليه آزمايشهاي هورموني، تومور ماركرها، پانل هپاتيت و ايدز با روش فوق حساس   Electrochemiluminescence بصورت تمام اتوماتيك با استفاده از كيتهاي اختصاصي ساخته شده توسط كمپانيRoche   آلمان Sample Image

 

دستگاه ایمونو اسی آنالایزرmini Vidas ساخت کمپانی بیومریو فرانسه، جهت اندازه گیری تعداد زیادی از هورمونها و تشخیص انواع بیماریهای عفونی وفاکتورهای انعقادی نظیر:

فون ویلبراند، پروتئینC و D-dimer و...با روش حساس

 ELFA (Enzyme LinkedFluorescent Assay)

Sample Image

  •  دستگاه کروز جهت انجام طیف وسیعی از تستها با دقت و سرعت بسیار مناسب
Sample Image

·       دستگاه الايزا ريدر جهت انجام تستهاي ايمونولوژی

29.jpg