پرینت

بیوشیمی ادرار


کلیه کارخانه ی تصفیه بدن است.هر میلی لیتر از خون در روز چند بار از این کارخانه عبور می کند وفیلتر های تصفیه کننده یا همان گلومرول های کلیوی سموم ذرات و املاح اضافه و مواد زاید حاصل از سوخت و ساز سلول ها را از خون جمع آوری می کنند و خون تازه و تمیز دوباره وارد چرخه گردش خون میشوند اما این سموم چه می شوند؟
قسمت اعظم این مواد تصفیه شده مواد حاوی نیتروژنی هستند که از متابولیسم مواد غذایی به وجود آمده اند اب یا مایع اضافی خون سدیم و پتاسیم و مواد حاصل ازتخریب اسیدهای آمینه بعد از جمع آوری به داخل حالب ترشح می شوند حالب مثل یک ناودان این مایع را به منبعی منتقل می کند تا بعد از رسیدن به مقدار مناسب تخلیه شوند این منبع همان مانه و متیع داخل آن هم همان ادرار است... جستجو و تحقیق کاراگاهان و بازرسان را دیده اید؟ وقتی بخواهند در مورد اتفاقاتی که داخل یک کارخانه و یا حتی یک خانه رخ می دهد بررسی کنند یکی از کارهای آنها تحقیق و بررسی فضولات کارخانه و یا سطل آشغال خانه هاست. مواد دور ریختنی باقی مانده مواد غذایی ضایعات تولید و چیزهایی مثل اینها می تواند تا حدودی به کارشناسان بگوید که داخل کارخانه چه خبر است. آنالیز ادرار در واقع مشابه همین کار است. تحلیل و بررسی محتویات ادرار برای تعیین وضعییت بدن و علی الخصوص کلیه ها و مجاری ادرار از راه تفسیر این آزمایش انجام میشوند.هر کدام از شما ممکن است در طول زندگیتان مجبور شوید چند بار آزمایش ادرار بدهید.

دراین بخش آزمایش ادرار ازنظر قند و پروتئین وعفونت ها موردبررسی قرارمیگیرد بهتراست ادراراول صبحگاهی جهت این آزمایش استفاده شود.

شرح آزمایش
به طور کلی بیش از 100 تست آزمایشگاهی مختلف میتوان روی ادرار انجام داد که هر کدام از آنها به منظور خاص و برای تعیین علت های مختلف بیماری های گوناگون انجام می شوند. بین این تست ها می توان آزمایش های بسیار اختصاصی را هم بیدا کرد که نیازمند دستگاههای پیشرفته و برای تعیین حالات بسیار خاصی از بیماری ها هستند. اما آنالیز ادرار یا آزمایش ادرار که ساده ترین نوع آزمایش است معمولا برای عفونت های دستگاه ادراری ( کلیه هاو حالب و مثانه(  تعیین وجود قند و ادرار در بیماران دیابتی و وجود سنگ کلیه و فشار خون بالا و بعضی بیماری های کلیوی و کبدی خاص انجام می شود. در بسیاری از بررسی های روتین هم آنالیز ادرار هم برای تعیین سلامت عمومی بدن در خواست می شود.

11.jpg
اجزای مختلف تست ادرار
- رنگ:

رنگ ادرار یکی از اجزای اصلی آنالیز ادرار است و بسته به شرایط مختلف بدن تغییر میکند. غلظت ادرار میزان مایع بدن رنگدانه های موجود در ادرار که از تخریب گلبول های قرمز و رنگدانه ای به نام اوروکروم به وجود می آیند و هم چنین رژیم غذایی روی رنگ ادرار تاثیر دارند. بعضی بیماری ها هم رنگ ادرار را تغییر میدهند. در بیماری های کلیوی مثل سندرم نفروتیک اغلب هماچوری دیده می شود که می تواند ماکروسکوپی مثل رنگ چای و یا میکروسکوپی باشد.
حالت طبیعی رنگ ادرار: طیف رنگ زرد کمرنگ تا پر رنگ

حالت غیر طبیعی: ادرار قرمز رنگ می تواند به خاطر وجود خون در ادرار باشدو رنگ نارنجی می تواند به خاطرویتامین ب اضافه در ادرار باشد. بعضی داروهای خاص مثل ریفامپین هم می توانند ادرار را نارنجی کنند رنگ نارنجی تیره تا قهوه ای ممکن است علامت بیماریهای کبدی مثل زردی و یا رابدومیولیز تخریب سلول های عضلانی باشد. مصرف لبو و چغندر به ادرار رنگ صورتی ملایم می دهند .
گاهی اوقات مصرف بعضی مواد خوراکی حاوی رنگ های مصنوعی هم باعث تغییر رنگ ادرار می شوند. دیابت هم می تواند موجب تغییر رنگ ادرار شود. تعریق زیاد و از دست دادن مایع هم باعث می شود رنگ ادرار زرد تیره شود.

- شفافیت: 

ادرار به طور طبیعی شفاف است و باید بتوان از پشت شیشه ی حاوی آن نوشته های یک متن را خواند اما مسایل مختلف باعث تغییر این حالت میشوند.
حالت طبیعی شفاف حالت غیر طبیعی غیر شفاف است.
عفونت چرکی باکتری های موجود در ادرار به خاطر عفونت ادراری و کریستال ها و گلبول های قرمز خون و گلبول های سفید و اسپرم و قارچ و موکوس و یا حتی عفونت های انگلی می تواند باعث غیر شفاف شدن ادرار شوند. البته بعضی مواقع در حالت های طبیعی و بدون بیماری هم ممکن است ادرار غیر شفاف باشد. مصرف بعضی غذاهای حاوی چربی زیاد و فسفات یا اوراک این حالت را ایجاد میکنند.


 -بو:
تعیین بوی ادرار هم یکی از اجزای تفسیر این آزمایش است. بوی طبیعی و معمول ادرار به خاطر وجود اسید و ولاتایل است. و بویی شبیه فندق دارد اما مواد غذایی مختلف و بعضی بیماری ها این بو را تغییر می دهند. حالت غیر طبیعی ادرار بیماران دیابتی معمولا بویی قوی و شیرین شبیه به بوی استون دارد. بوی شیرین و میوهای هم گاهی از ادرار این بیماران به مشام میرسد. بوی بسیار بد ادرار نشان دهنده ی عفونت مجاری ادراری و وجود چرک در ادرار است. افرادی که ادرارشان بوی مدفوع میدهد ممکن است دچارفیستول روده به مثانه شده باشند.
ادرار دارای بوی شربت افرا بوی شبیه به چای شیرین در بیماران فنیل کتونوری دیده می شود. نارسایی کبدی هم باعث تغییر بوی ادرار می شود.

- وزن مخصوص ادرار:
وزنمخصوص ادرار که به شکل عدد بیان می شود معمولا حاصل اندازه گیری اجزای مختلف ادرارشامل مواد دفعی و املاح است. وزن مخصوص بالا نشان دهنده ی ادرار غلیظ شده است. ازاین عدد برای تعیین قدرت تغلیظ و ترشح کلیه ها استفاده می شود.
حالتطبیعی اعداد بین 50.130.1
حالتغیر طبیعی بیماریهای کلیوی باعث کاهش وزن مخصوص ادرار می شوند. هم چنین مصرف بیشاز اندازه ی مایع هم باعث کاهش این عدد می شود. غلیظ شدن ادرار و کمبود مایع در بدنهنگام روزه داری یا تعریق زیاد وزن مخصوص را افزایش میدهد. عدد وزن مخصوص به تنهایی شاخص خوبی برای سلامت نیست و باید حتما در کنار دیگر اجزای آزمایش تفسیر شود. تب استفراغ و اسهال باعث بالا رفتن و کاهش دمای بدن ادرار زیاد و دیابت بی مزهباعث کاهش آن می شود.
:Ph -
مثلهمه ی آزمایش های شیمیایی نشان دهنده اسیدی یا بازی بودن ادرار است. بعضی اوقاتمیزان اسیدی یا بازی بودن ادرار در روند درمان یک بیماری موثر است و پزشک ممکن استبه شما آموزش دهد که میزان اسیدی یا بازی ادرارتان را تغییر دهید.میزان دفع املاح در ادرار و وجود یون هیدروژن اسیدی یا بازی بودن ادرار را تعیین می کند. اسیدی یا بازی بودن ادرار در شکل گیری بعضی سنگ های کلیه هم مو ثر است.
حالتطبیعی4.0 تا 8.0
حالتغیر طبیعی:  بعضی غذاهامثل مرکبات و یا لبنیات و هم چنین بعضی داروها مثل آنتی اسیدهای معده روی اسیدی یابازی بودن تاثیر دارند. استفراغ و آلکالوز تنفسی و عفونت مجاری ادرار را بالا میبرد و در دیابت اسهال و گرسنگی طولانی PH
مدتو هنگام خواب این میزان پایین میاید و ادرار اسیدی میشود.


- پروتیین:
پروتیین از آن چیزهایی است که به طور طبیعی نباید در ادرار وجود داشته باشد و حضور آن در ادرار نشان دهنده یک حالت خاص و یا یک بیماری است. حالت طبیعی منفی یا 50 تا 80 میلی گرم در طول 4 ساعت یا کمتر از 50 میلی گرم در 4 ساعت بعد از ورزش شدید.
حالت غیر طبیعی آسیبهای کلیوی و عفونت ادراری و فشار خون بالاو دیابت و بیماری لوپوس گلومرولو نفریت یک بیماری کلیوی و سرطان باعث ورود پروتیین به ادرار می شوند.
گرچه باید توجه داشت تب و ورزش شدید و بارداری هم در حالت های طبیعی حضور پروتیین در ادرار یا پروتئینوری را به دنبال دارد. به طور کلی وجورد پروتیین در ادرار جز آن مواردی است که نیازمند توجه ویژه پزشک است چون ممکن است مشکلات جدی تری را به دنبال داشته باشد. پروتیینوری اصلی ترین علامت بیماری کلیوی است.
- گلوکز:
گلوکز قندی است که در خون وجود دارد و غذای اصلی سلول ها محسوب میشود. به طور طبیعی مقادیر بسیار اندکی از گلوکز در ادرار وجود دارد اما در شرایط عادی ادرار را عاری از گلوکز در نظر میگیرند. در صورت جمع آوری 4 ساعته ی ادرار طبیعی ممکن است مقدار این ماده کمتر از0.5 گرم باشد.
حالت طبیعی وجود ندارد
حالت غیر طبیعی : تغذ یه وریدی مثلا ً در مورد بیماران بستری در ICU میتواند باعث وجود گلوکز در ادرار شود. دیابت کنترل نشده هم باعث می شود مقدار زیادی گلوکز در ادرار وارد شود. آسیب غدد فوق کلیوی و آسیب کبدی وآسیب های مغزی و بعضی از مسمومیت ها و بعضی از مشکلات کلیوی هم باعث گلوکزوری یا حضور گلوکز در ادرار می شوند. اگر چه مثل پروتیینوری این حالت در زمان بارداری هم می تواند به وجود بیاید که طبیعی محسوب میشود.
- کتون:
وقتی چربی ها در بدن شکسته می شوند و در جریان سوخت و ساز مصرف می شوند کتون ها به وجود می آیند. این کتون ها در ادرار ترشح می شوند اما به طور طبیعی هیچ کتونی نباید در ادرار دیده شود و حضور آنها نشان دهنده ی این است که بدن به جای مصرف گلوکز از چربی ها استفاده می کند.
حالت طبیعی وجود ندارد
حالت غیر طبیعی : دیابت کنترل نشده و رژیم بدون کربو هیدرات و گرسنگی شدید یا بیماری هایی مثل آنورکسیا و مصرف الکل باعث حضور کتون در ادرار میشوند.مصرف بیش از حد آسپبرین و استفراغ طولانی مدت یا بیماری های تب دار در کودکان هم حضور کتون در ادرار را به دنبال دارد.
- کریستال:
افراد سالم فقط مقدار بسیار کمی کریستل در ادرارشان وجود دارد. کریستال ها در واقع مقدمه ی تشکیل سنگ کلیه هستند. و از روی هم قرار گرفتن آنها سنگ های کلیوی تشکیل می شوند. نوع کریستال های ادرار با توجه به بیماری میزان اسیدیته ی ادرار فرق می کند.
حالت طبیعی:کم یا وجود ندارد
حالت غیر طبیعی: سنگ های کلیه و عفو نت های ادراری و بعضی داروها باعث رسوب املاح و تشکیل کریستل ها میشوند.

 

Sample Image


- گلبول قرمز و سفید:
گلبول های خونی به طور طبیعی در ادرار وجود ندارند. حضور آنها نشان دهنده ی هماچوری یا خون در ادرار است و به خاطر بیماری های مختلف به وجود می آید.وجود گلبول سفید هم نشان دهنده ی عفونت ادراری است.
حالت طبیعی: وجود ندارد یا حد اکثر کمتر از 2 عدد گلبول قرمز و سفید است.
حالت های غیر طبیعی: التهاب و عفونت و سنگ کلیه و تومور کلیه و مثانه و ضربه به کلیه یا آسیب مجاری ادراری باعث وجود گلبول قرمز در ادرار می شوند. گلبول سفید هم موقع عفونت و بیماری لوپوس و عفونت ادراری و تومور مثانه در ادرار افزایش میابند به غیر از موارد فوق اجزای دیگری هم در آزمایش ادرار بررسی میشوند. کست ها که انواع مختلف دارند و در بیماری های مختلف به وجود می آیند و باکتری ها که حضور آنها هم با منفی کم یا زیاد مشخص میشود و نشان دهنده ی عفونت ادرار است در صورت لزوم برای تشخیص نوع این باکتری ها باید آزمایش دیگری انجام داد که کشت ادرار می باشد.

 

چه کسانی می خوانند؟
توضیحات فوق تا حدودی معنی کلمات موجود در جواب برگه ی آزمایش ادرار را مشخص می کند اما فراموش نکنید تفسیر این آزمایش فقط با دانستن جواب این اجزا و معنی انگلیسی آنها کافی نیست. تفسیر این آزمایش و تغیین علت بیماریهای احتمالی حتما باید با آزمایشات و معاینات مختلف دیگر توسط پزشک همراه باشد و آنالیز ادرار فقط مقدمه ای برای تعیین بیماری ها است.
آزمایش های خانگی ادرار
بعضی از آزمایش های ادرار را می توان در خانه انجام داد. اکثر این آزمایش ها بر اساس خاصیت کروماتوگرافی یا صعود و تغییر رنگ مواد خاص موجود در یک مایع روی نوار آزمایش است. به همین دلیل رقیق بودن ادرار ممکن است باعث نتایج منفی کاذب شود. برای دیابتی ها هم نوارهای آزمایشی برای تعیین وجود گلوکز یا کتون در ادرار وجود دارد.
با توجه به پیشرفت این کیت ها و افزایش دقت آنها می توان تا حدود زیادی بخصوص در موارد مثبت به این آزمایش ها اعتماد کرد. اما به هر حال آزمایش آنالیز ادرار برای تعیین پاسخ دقیق از همه ی این کیت ها دقیق تر است.
چه نکاتی را باید قبل از آزمایش ادرار در نظر بگیریم؟
آزمایش ادرار بهتر است صبحها انجام شود. از مصرف بعضی غذاهای خاص مثل لبو و چغندر و هویج و شاه توت خودداری کنید. ایستادن زیاد قبل از انجام آزمایش و یا فعالیت شدید میتواند نتایج آزمایش را تغییر دهد. خانم ها اگر در زمان قاعدگی قرار دارند بهتر است آزمایش ندهند یا به پزشک اطلاع دهند. 0.5-1 ساعت قبل از انجام آزمایش مقداری اب بنوشید. مصرف بعضی داروهای خاص مثل اریترومایسین و کوتریموکسازول هم رنگ ادرار را تغییر می دهند. داروهای مصرفی خود را در صورت امکان با مشاوره ی پزشک قطغ کنید. نمونه ی ادرار باید از وسط جریان ادرار تهیه شود .