ویروس کرونا و بارداری

نوشته شده توسط پریا نیکبخت on . Posted in دسته بندی نشده

 

 

 

نکاتی که زنان باردار در مقابله با ویروس کرونا باید بدانند:

 

شستن مکرر دست‌ها، پرهیز از روبوسی و دست دادن و خودداری از حضور در مناطق شلوغ و تماس‌های غیرضروری باید توسط زنان باردار مورد توجه بیشتری قرار گیرد؛ ضمن اینکه احتمال سرایت ویروس کرونا در زنان باردار در زمان حضور در جامعه و ارتباط با افراد دیگر بیشتر از زنان غیرباردار است.

زنان باردار هنگام انجام تصویربرداری و سونوگرافی و مراجعه جهت چکاب باید از ماسک استفاده کرده و پزشکان مربوط نیز انجام باید حتماً از ماسک استفاده کنند؛ ضمن اینکه زنان باردار نیز مانند افراد معمولی در چنین شرایطی باید از خوردن غذا‌های فست‌فود و خارج از خانه خودداری کنند.

در حال حاضرپژوهش‌های علمی که تائید کند زنان باردار نسبت به ویروس کرونا حساس تر هستند، وجود ندارد. اما زنان باردار تغییراتی در سیستم ایمنی و فیزیولوژیکی بدن خود دارند که آنها را در ابتلا به عفونت‌های تنفسی ویروس از جمله ویروس کرونا مستعدتر می کند.

اگرچه در زنان باردار ریسک شدید بودن بیماری های تنفسی از جمله سارس، مرس(از خانواده کروناویروس ها)، آنفولانزا را در دوران بارداری تا به الان نشان داده اند.

البته به این نکته هم باید توجه کرد که تب مادران مبتلا در سه ماهه اول بارداری ممکن است ریسک بروز نقص های مادرزادی در هنگام تولد را افزایش دهند.

همچنین به دلیل مشکلات ریوی و تنفسی که از علائم بیماری کرونا است، درگیری ریوی و سرفه های شدید خطر زایمان زودرس و پارگی کیسه آب را افزایش می دهد.

با این وجود اگرچه زنان باردار و کودکان خردسال معمولاً سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند که باعث می‌شود نسبت به ابتلا به بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر باشند، اما کرونا ویروس جدید بیش از همه در سالمندها و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای قبلی، به شکل شدید دیده شده است.

همچنین زنان باردار شاغل برای پیشگیری از ابتلا به عفونت باید اقدامات پیشگیرانه مانند شستن دست‌ها و پرهیز کامل از تماس با افراد بیمار را بیشتر رعایت کنند.

پیامدهای نامطلوب در مادران مبتلا به ویروس کرونا:

 

پیامدهای نامطلوب در موارد مبتلا به خانواده ویروس کرونا از جمله مرس و سارس شامل سقط جنین و زایمان جنین مرده در مادران مبتلا مشاهده شده است، اما در مادران مبتلا به کوید 19 هنوز پیامد های نامطلوب دقیقی مشخص نیست ولی تا به الان زایمان زودرس، تولد نوزاد نارس و وزن کم نوزاد هنگام تولد در مادران مبتلا گزارش شده است.

 

 

 

 

امکان انتقال ویروس کرونا از مادر مبتلا به نوزاد:

 

انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان عمدتا از طریق ذرات تنفسی هنگام عطسه و سرفه فرد مبتلا اتفاق می افتد. اگرچه از مادر مبتلا به ویروس کرونا نوزاد با آزمایش مثبت گزارش شده است، اما هیچ شواهدی از انتقال ویروس از طریق مایع آمنیوتیک موجود نمی باشد و همچنین گزارشی از انتقال ویروس کرونا از طریق شیر مادر یافت نشده است، البته مادران باید نکات بهداشتی زیررا لازم را قبل و بعد از شیر دادن رعایت کنند:

ü    قبل از لمس نوزاد، دوشیدن شیر و ریختن شیر درون بطری دست‌های خود را با دقت بشوئید.

ü    در هنگام شیر دادن از ماسک استفاده کنید.

ü    اگر از شیر خشک استفاده می‌کنید، حتماً بطری را با دقت بشوئید و استرلیزه کنید.