آزمون مدفوع برای یافتن انگل و تخم انگل ها

نوشته شده توسط مدیر سایت on . Posted in دانستنیهای آزمایشگاهی

 

آزمون مدفوع می تواند انواع مختلفی از انگل های روده ای را مشخص کند. بعضی از انگل ها به صورت همزیستی غیر بیماریزا در بدن زندگی می کنند و بعضی دیگر منجر به بیماری های روده ای می شوند .

شایع ترین انگل ها در ایران عبارتند از : کرم کدوی گاوی (تنیا) ، کرم لوله ای (آسکاریس) ، کرمک یا کرم های سنجاقی ، انگل تاژک دار ژیاردیا و آمیب انتامبا هیستولیتیکا .

بیماران باید بدانند که این آزمایش عفونت های انگلی روده را مشخص می کند . آنان باید برای مدت 7 تا 10 روز پیش از انجام این آزمایش از درمان با روغن کرچک یا روغن های معدنی ، بیسموت ، منیزیوم یا ترکیبات ضد اسهال ، تنقیه با باریم و مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری نمایند .انجام این آزمایشات مستلزم تهیه سه نمونه مدفوع است که باید یک روز در میان یا سه روز در میان تهیه شود . برای اثبات وجود آمیب حتی ممکن است تا 6 نمونه لازم باشد .

نمونه مدفوع باید مستقیما" در ظرفی که از طرف آزمایشگاه در اختیار بیمار قرار می گیرد جمع آوری گردد . اگر بیمار بستری است نمونه را در یک لگن خشک جمع آوری نموده و سپس با استفاده از آبسلانگ نمونه را به ظرف نگهدارنده برچسب دار منتقل می کنند . نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود، زیرا می تواند برخی از انگل های فعال را  از بین ببرد . بیماران باید نمونه جمع آوری شده را بلافاصله به آزمایشگاه ارسال کنند. اگر انجام آزمون حداکثر تا 30 دقیقه پس از جمع آوری نمونه امکان پذیر نباشد، لازم است نمونه را در یخچال قرار داده یا مواد نگهدارنده به آن اضافه شود .