سرطان سینه

نوشته شده توسط فهیمه طهرانچی on . Posted in بیماریهای رایج

نشانه های سرطان سینه چیست؟

هر نوع سرطان با یک سری از علائم همراه است که آگاهی از این علایم و نشانه ها، فرد را در تشخیص سریعتر این بیماری یاری می دهد.

سرطان سینه یكی از شایع ترین سرطان‌ها در میان زنان ایرانی محسوب می‌شود و سالانه 7 هزار زن ایرانی به این سرطان مبتلا می‌شوند. لذا با توجه به اینكه 70 درصد این بیماران بالای 5 سال عمر می‌كنند، اكنون حدود 70 هزار زن مبتلا به این بیماری در كشور داریم و این آمار كمی نیست! بویژه آنكه سن ابتلا به سرطان سینه در ایران 5 سال پایین‌تر از سطح جهانی است. در زمان حاضر به طور متوسط سن ابتلا به این بیماری در ایران بین 45 تا 55 سال است، در حالیكه این سن در كشورهای غربی بین 50 تا 60 سال است.
بیماری سرطان پستان مانند سایر بیماری‌های سرطان 4 مرحله اول تا چهارم دارد. مرحله اول آن كاملا" قابل علاج قطعی است. مرحله دوم و سوم، مرحله كلینیكی است كه بیمار باید تحت درمان‌های خاص و عمدتا" جراحی و شیمی‌درمانی قرار گیرد؛ اما مرحله چهارم زمانی است كه بیماری خیلی پیشرفت كرده است و كار زیادی برای آن نمی‌توان انجام داد.


زنان مبتلا به سرطان پستان ممکن است علائم یا وضعیت های غیر طبیعی در پستان مشاهده نمایند. در اکثر زنان این علائم تا زمان تشخیص نمایان نمی گردد. گاهی بعضی از علائم مشاهده شده در پستان ممکن است به دلیل سایر بیماریها بوده و ربطی به سرطان نداشته باشد. اگر نشانه ای در پستان مشاهده کردید که موجب نگرانی شما می باشد به پزشک مراجعه نمایید.

علائم و نشانه های سرطان پستان 

 ♦توده های جدید (بیشتر زنان به طور طبیعی دارای پستان های توده ای می باشند)، ضخامت در پستان یا زیر بغل .

حساسیت نوک پستان ، ترشحات یا تغییرات فیزیکی (از قبیل فرورفتگی نوک پستان ، درد مداوم یا تغییراتی در اندازه و شکل پستان(

تحریک پوست یا تغییراتی مثل چروک شدن ، فرو رفتن ، پوسته پوسته شدن یا چین و چروک جدید .

گرمی ، قرمزی و تورم پستان همراه با بثورات شبیه به پوست پرتقال.

♦ درد پستان معمولا" از علائم سرطان پستان نمی باشد، ولی بایستی به پزشک مراجعه شود.