PCT تست

on . Posted in ناباروری

 

PCT چیست و به چه علت انجام می شود؟

نقش سرویکس ( دهانه رحم) در باروری، ایجاد محیط مغذی و PH مناسب ( بیش از 7) برای اسپرم ها و محافظت آنها در برابر عوامل مخرب و تسهیل انتقال آنها به داخل رحم است. موکوس سرویکس، درست قبل از تخمک گذاری تحت تاثیر استروژن شدیدا" افزایش یافته ( حتی خود شخص متوجه آن می شود)، سیال و شفاف شده و خاصیت کشسانی زیادی به خود می گیرد.

علل سرویکال مسئول کمتر از 5 درصد موارد نازایی بوده و از طریق تست بعد از نزدیکی (Post coital test (PCT مورد بررسی قرار می گیرد.

PCT در چه زمانی باید انجام گیرد و چه اقداماتی باید قبل از آن صورت گیرد؟

- PCT یک تا دو روز مانده به تخمک گذاری حدودا" بین 12 تا 16 قاعدگی صورت می گیرد.

- زوجین باید از 2 روز قبل از نزدیکی خودداری نمایند.

- زوجین باید در روز مقرر اقدام به تماس جنسی کرده و پس از 6 تا 10 ساعت از نزدیکی نمونه هایی از موکوس سرویکس تهیه شود. آزمايش پس از مقاربت يا PCT كاملاً شبيه بررسي ترشحات دهانة رحم در تست پاپ اسمیر است.

- بعد از تماس جنسی از شستن واژن باید خودداری شود.

- در صورتیکه جواب PCT در ساعات 6 تا 10 غیر طبیعی باشد، باید تست فوق را طی ساعات 10 تا 13 پس از نزدیکی تکرار نمود و آنگاه نتیجه گیری کرد.

این آزمایش بر اساس اندازه‌گیری پارامترهایی در موکوس مثل حجم، خاصیت سرخسی شدن، قابلیت کش‌آمدن، ویسکوزیته و سلول‌های عفونی درجه‌بندی می‌شود و زنانی که در این درجه‌بندی، نمره  بالای 10 به دست می‌آورند از لحاظ کیفیت و کمیت موکوس سرویکس در گروه نرمال قرار می‌گیرند. سپس تعداد و تحرک اسپرم و همینطور میزان اسیدیته (pH) در هر دو منبع واژینال و سرویکس (دهانه رحم) در زیر میکروسکوپ مشاهده می شود. در حالت نرمال pH واژن اسیدی و دهانه رحم خنثی یا قلیایی باشد و حداقل 10 اسپرم متحرک با درجه تحرک پیشرونده سریع و کند در میدان میکروسکوپی (با بزرگنمایی 400) باید مشاهده شود.

نتیجه نرمال PCT نقش تعیین کننده در انتخاب روش درمانی دارد و نشان دهنده آن است که:

1- شوهر به اندازه کافی اسپرم طبیعی تولید می کند.

2-به دنبال نزدیکی، اسپرم به طور صحیح در داخل واژن قرار گرفته است.

3-غدد دهانه رحم طبیعی هستند.

4-استروژن به میزان کافی قبل از تخمک گذاری تولید شده و در نتیجه تخمک گذاری طبیعی است.

5-آنتی بادی ضد اسپرم در موکوس وجود ندارد. منفی شدن PCT یعنی عدم وجود اسپرم یا بی حرکت بودن تمام اسپرمها درموکوس می باشد.

FERNING PCT1

تصویر: حالت سرخسی شدن یا FERNING موکوس طبیعی سرویکس را نشان میدهد

مواردی که سبب غیر طبیعی شدن تست می شوند عبارتند از:

1- تست در زمان مناسب انجام نشده است. برای مثال PCT  خیلی زود یا خیلی دیر در سیکل انجام شده است. زمان اشتباه از شایعترین علل نتیجه غیر طبیعی بوده و لازم است که دوباره تکرار شود.

2-تخمک گذاری در طی آن سیکل قاعدگی رخ نداده است. شاید دلیل آن فشار و استرس و تعیین غلط زمان انجام نزدیکی باشد.

3-تعداد اسپرم خیلی کم بوده یا حرکت آن کم است.

4-دهانه رحم غیرطبیعی می تواند سبب منفی شدن تست گردد. برای مثال عفونت مزمن در دهانه رحم مانع تولید موکوس کافی می شود و در بعضی از زنان که دارای زخم در دهانه رحم می باشند، موکوس به اندازه کافی تولید نمی شود.

5-وجود آنتی بادی علیه اسپرم در ترشحات دهانه رحم

6-- درمان با داروهایی همچون کلومیفن، ،Tamoxifen، پروژسترون، دانازول که همگی برای درمان ناباروری استفاده می شوند می توانند مانع تولید موکوس خوب شوند.

7-کاهش قابلیت کش آمدن موکوس می تواند ناشی از كاهش سطح استروژن سرم (نامناسب بودن وضعيت تخمك) باشد.