سخن اول

نوشته شده توسط مدیر سایت on . Posted in دسته بندی نشده

بيماري هاي ژنتيكي

امروزه بيماري هاي ژنتيكي يك معضل عمده براي خانواده ها و جامعه تلقي مي شوند چون براي اكثر اين بيماري ها درماني وجود ندارد و همچنين در خانواده ها تكرار مي شوند. بيماري هاي ژنتيكي بار سنگين اجتماعي، اقتصادي و اخلاقي براي خانواده ها به دنبال دارند از اينرو با آگاهي يافتن نسبت به بيماري هاي ژنتيك و انجام مشاوره ژنتيك پيش از ازدواج و بارداري مي توان به ميزان قابل ملاحظه اي فركانس اين دسته از بيماري ها را در خانواده ها و جامعه كاهش داد.
بيماري هاي ژنتيكي مي توانند به طور خالص ژنتيكي باشند يا مي توانند بيماري هاي مولتي فاكتوريال باشند كه بيمار يك زمينه ژنتيكي دارد و با دخالت عوامل محيطي بيماري بروز مي كند كه مثال عمده آنها بيماري هايي است شامل سرطان، ديابت، اختلالات فشار خون ، ناهنجاري هاي قلبي، شكاف لب يا شكاف كام ( لب شكري و كام شكري).
علت شيوع بيشتر بيماري هاي ژنتيكي در كشورهاي جهان سوم، ازدواج و بارداري در سنين پايين يا سنين بالا، ازدواج هاي فاميلي و عوامل اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي است.
در يكي از دسته بندي هاي بيماري هاي ژنتيكي مي توان آنها را به دو دسته بيماري هاي نادر و بيماري هاي شايع تقسيم بندي نمود.

در ذيل به بيماري هاي شايع ژنتيكي اشاره مي شود:
- سندروم داون
- سندروم ترنر
- سندروم كلاين فلتر
- نقايص لوله عصبي
- تالاسمي
- هموفيلي
- كم خوني داسي شكل
- سيستيك فيبروزيس
- اختلالات نوروموسكولار ( عصبي-عضلاني)
- هيپركلسترولمي فاميلي
- ديابت
- آكندروپلاژيا
- بيماري هاي متابوليكي
- سندروم X شكننده (Fragile X)
- هانتينگتون
- سندروم مارفان
- كليه پلي كيستيك (PKD)
- ناهنجاري هاي مادرزادي و عقب ماندگي هاي ذهني
ليست تهيه شده در فوق تنها اشاره اي به برخي از بيماري هاي ژنتيكي شايع است كه گريبانگير بسياري از خانواده ها و جامعه است.
اميدواريم با همراهي انجمن تخصصي ژنتيك آزمایشگاه پارسه بتوانيد به پاسخ بسياري از سوالات خود در زمينه بيماري هاي ژنتيكي دست يابيد زيرا هدف ما به عنوان عضوی مهم، كمك به سلامت هر چه بيشتر جامعه و خانواده ها و كاهش بار رواني نسبت به اين دسته از بيماري ها ست.

پیام آزمایشگاه

نوشته شده توسط مدیر سایت on . Posted in دسته بندی نشده

با اعتقاد به اينكه اخلاق حرفه اي و متعهدانه در آزمايشگاه نظير تخصص تاثير گذار است آرمانهاي ذيل را سرلوحه كار خود قرارداده و همواره مي كوشيم تا با دميدن روح تعهد در تمامي مديران و كاركنان آزمايشگاه نسبت به شهر و مردماني كه در آن زندگي مي كنيم وفاداري و تعهد خود را به اثبات برسانيم. ما اعتقاد داريم كه بدون شك ارتقاء دانش و آگاهي كاركنان ما موجبات رشد و تعالي روند درمان و پيشگيري از بيماري مراجعين را حاصل نموده و باعث سلامتي خانواده ها و در پي آن جامعه مي گردد .

 

آزمايشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه طبق برنامه اي مدون، از پيش تعيين شده و سيستماتيك در راستاي تحقق اهداف ذيل قدم برداشته است:

  - ارتقاء كيفيت خدمات آزمايشگاهي به گونه اي كه همواره معيار و شاخصي براي ارزيابي كيفيت باشيم. همينطور وسيع الطيف نمودن آزمايشات مورد پذيرش و انجام در اين مركز با هدف راه اندازي بخشها و فرآيندهاي جديد.

- افزايش رضايتمندي افرادي كه به گونه اي با اين مركز در ارتباط هستند، به شيوه اي كه قدرت خود را در برطرف كردن نيازهاي هميشگي آنان افزايش دهيم. تحقق اهداف فوق همواره مد نظر و كعبه آمال مديريت و تمامي كاركنان آزمايشگاه پارسه بوده و با تمام وجود؛ شرايط تسهيل كننده نيل به اين اهداف را مي جوييم.آزمايشگاه تشخيص پزشكي پارسه در تاريخ 1383/3/3 در فضائي به مساحت200مترمربع در بلوار شهید ستاری با اهداف ذيل افتتاح گرديد:

·         استفاده از مرغوب ترين كيتها و مواد مصرفي موجود در بازار

·         استفاده از پرسنل مجرب ، وظيفه شناس و داراي تحصيلات دانشگاهي

·         سرعت و دقت در انجام آزمايشها

·         پاسخ به نيازهاي روتين، تخصصي و فوق تخصصي پزشكان

·         بكارگيري آخرين تكنولوژي روز دنيا در انجام آزمايشها

 در ابتدا این آزمایشگاه به نام آزمایشگاه تشخیص پزشکی دکتر مصلائیثبت شده بود که در خرداد ماه سال 1386 به نام آزمایشگاه پزشکی پارسهتغییر نام یافت. با تلاش برای افزایش سطح کیفی و اضافه شدن چند همکار متخصص ژنتیک همچون آقایان دکتر محمد ابراهیمی، دکتر احمد ابراهیمی، دکتر ایمان سلحشوری و ... 

   در دی ماه سال 1387 محل آزمایشگاه از بلوار شهید ستاری به نشانی جدید واقع در خیابان جناح، پایین تر از فلکه دوم صادقیه ، نبش خیابان عابدزاده، ساختمان پزشکان پارسه، تغییر یافت و هم اکنون این آزمایشگاه در سه طبقه از ساختمان مزبور در فضایی به مساحت 400 متر مربع دایر می باشد.

  مؤسس و مسئول فني اين آزمايشگاه آقاي دكترميرمجيد مصلائي مي باشد ايشان از سال1375نايب رئيس انجمن دكتراي علوم آزمايشگاهي تشخيص طبي ايران بوده و تا كنون علاوه بر ارائه چندين مقاله علمي در كنگره هاي پزشكي داخلی و خارجی و ترجمه چند جلد كتاب، مسئوليت دبيري علمي چندين كنگره و سمينار علمي را نيز بعهده داشته اند و در سال 1379 از سوي رئيس كل سازمان نظام پزشكي بعنوان پزشك نمونه سال معرفي شده اند.

برای بدست آوردن سوابق آقای دکتر میر مجید مصلائي اینجا را کلیک کنید.

 از آذر ماه 1390 با همکاری آقای دکتر سید بهروز محسنی مقدم پاتولوژیست مجموعه پارسه بعنوان سهامدار 50% از کل آزمایشگاه، عنوان آزمایشگاه پزشکی پارسه به آزمایشگاه پاتوبیولوژی پارسهتغییر نام یافت. با تلاش برای افزایش سطح کیفی و اضافه شدن چند همکار متخصص ژنتیک همچون آقایان دکتر محمد ابراهیمی، دکتر احمد ابراهیمی، دکتر ایمان سلحشوری و ... آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه تغیر نام یافت و با افزودن طبقه ی چهارم ساختمان پارسه، مساحت کل آزمایشگاه 620 متر مربع می باشد. هم اکنون تنها مرکز متمرکز پاتوبیولوژی و ژنتیک در سطح کشور هستیم.

آقای دکتر محسنی یکی از رتبه های ممتاز بورد پاتولوژی، سالها بعنوان ریاست بیمارستان امدادی ابهر زحمات فراوانی کشیده و هم اکنون آزمایشگاه دکتر محسنی در شهر ابهر بعنوان مجهزترین آزمایشگاه این شهر بزرگ، خدمت رسان مردم این منطقه زیبا می باشد.

برای بدست آوردن سوابق آقای دکتر سید بهروز محسنی مقدم اینجا را کلیک کنید.

با توجه به درخواست های مکرر مراجعین و پزشکان محترم در خصوص تاسیس آزمایشگاه های همکار  از ابتدای دی ماه سال 1392 جهت سهولت دستیابی هموطنان به خدمات این آزمایشگاه یک  مرکز دیگر با مالکیت آزمایشگاه پارسه در منطقه اسلامشهر بنام آزمایشگاه پارسوا به آدرس اسلامشهر- بعد از میدان نماز- خیابان امام محمد باقر- طبقه فوقانی- پاساژ کوثر- تلفن: 5-56692203 افتتاح گردید.

در نیمه ی دوم سال 1392 با اضافه شدن همکاران مجرب متخصص ژنتیک جناب آقای دکتر احمد ابراهیمی و جناب آقای دکتر ایمان سلحشوری و همکاران دارای بورد پاتولوژی سرکار خانم دکتر شهره امینیان و جناب آقای دکتر فرهاد ایرانمنش تیم متخصصین آزمایشگاه به شش نفر افزایش یافت که همگی موارد فوق در راستای گسترده تر و تخصصی تر نمودن ارائه خدمات به تمام هموطنان عزیز در سراسر کشور می باشد.

در حال حاضر اين آزمايشگاه همه روزه بجز ايام تعطيل رسمياز ساعت 6/30 صبح تا 8/30 شبآماده پذيرش مراجعين محترم مي باشد. بكارگيري تجهيزات پيشرفته و نيز انجام تستهاي تخصصي و فوق تخصصي با دقت و صحت بالا باعث شده كه آزمايشگاههاي متعددی در سطح تهران و حومه تهران و نیز از استانها و شهرستانهایی نظیرمشهد، تبریز، زنجان، تویسرکان، دزفول،اصفهان، اهواز، ساری، قائم شهر، چالوس، همدان، باغ ملک، ورامین، شیراز، بندر عباس، گرگان، میانه، ارومیه، نکا، محمودآباد، تنکابن، نوشهر، کرمان و ... همه هفته آزمايشهاي تخصصي خود را جهت انجام به اين مركز ارسال مي دارند.

 جهت مشاهده لیست آزمایشگاههای طرف قرارداد این مرکز اینجا را کلیک کنید.

یائسگی زودرس

نوشته شده توسط فهیمه طهرانچی on . Posted in دسته بندی نشده

یائسگی زودرس را زود مداوا کنید

«فقط 34 سال دارد، اما در 12 ماه گذشته قاعدگی‌اش نامنظم بوده است. به پزشک مراجعه می‌کند، پس از بررسی‌های پزشکی مشخص می‌شود که در آستانه یائسگی زودرس قرار دارد، آن هم در حالی که تاکنون باردار نشده است...

 خیلی ناراحت است و دلیل بروز این مشكل را نمی‌داند. مادر او اواخر 40 سالگی یائسه شده است. از پزشک در این مورد سوال می‌کند و پاسخ می‌شنود که دچار یائسگی زودرس شده است.» بیشتر زنان در سنین 47 تا 51 سالگی و با توجه به شرایط محیطی و فردی یائسه می‌شوند، اما اگر یائسگی در زمانی زودتر از موعد طبیعی رخ دهد، مثلا" در سنین زیر 40 سال، یا در مواردی قبل از 30 سالگی، دیگر یائسگی طبیعی محسوب نمی‌شود.

در حقیقت این فرد دچار «یائسگی‌زودرس» شده است. شاید شما هم بخواهید بدانید که چرا یائسگی گاهی قبل از زمانی كه باید رخ می‌دهد و دلیل آن‌ چه می‌تواند باشد. پاسخ این سوال را از زبان دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌شنویم.

خانم دکتر! چرا گاهی یائسگی قبل از موعد طبیعی اتفاق می‌افتد؟

یائسگی فرآیند بیولوژیكی طبیعی و گذر از مرحله‌‌ای به مرحله دیگر است. این فرآیند با تغییرات هورمونی، فیزیكی و روانی اتفاق می‌افتد و كاملا" طبیعی محسوب می‌شود. تاکنون دلایل متعددی برای یائسگی زودرس شناخته شده است. اگر تخمدان‌ها قادر به ساختن هورمون نباشند و به تحریكات هیپوفیز كه تنظیم‌‌ كننده تخمدانهاست پاسخ ندهند، یائسگی زودرس اتفاق می‌افتد. یكی دیگر از عواملی كه باعث یائسگی زودرس می‌شود، مصرف برخی داروها یا اعمال جراحی است؛ هیستروكتومی كامل (برداشتن رحم و تخمدان‌ها) در سنین پایین باعث یائسگی زودرس می‌شود، ولی اگر فقط رحم برداشته شود و تخمدانها خارج نشوند، معمولا" باعث یائسگی نمی‌شود.

از جمله موارد دیگر می‌توان به شیمی‌ درمانی و اشعه‌ درمانی برای درمان سرطانها اشاره کرد. زنان مبتلا به سرطان که تحت اینگونه درمانها قرار می‌گیرند، ممکن است در معرض یائسگی زودرس قرار گیرند، اما معمولا" این روند به تدریج رخ می‌دهد و ممكن است قبل از اینكه خانمی به دوران یائسگی برسد، ماهها یا سالها علائم دوران یائسگی داشته باشد.

اختلالات كروموزومی به‌علت اختلال مادرزادی در برخی كروموزومهای خاص نیز یكی دیگر از عوامل به شمار می‌رود. در برخی بیماریها یا اختلالات خود ایمنی که در آنها نارسایی تخمدان ایجاد می‌شود، به‌ دلیل اینکه بدن ضد تخمدان‌ها و رحم پادتن می‌سازد، در نهایت تخمدان‌ها از كار می‌افتند. این افراد ممكن است سابقه خانوادگی یائسگی زودرس داشته باشند. عفونت‌های ویروسی مثل ویروس عامل بیماری اوریون نیز می‌تواند باعث یائسگی زودرس شود.

آیا آماری وجود دارد که بیانگر میزان شیوع یائسگی زودرس در میان زنان باشد؟

متأسفانه آمار دقیقی نداریم، اما اگر خانمی در معرض این اتفاق بود و عوامل خطر را داشت، راهكاری برای پیشگیری از آن وجود دارد.

 اگر در خانواده‌ای یکی از اقوام نزدیک به این مشکل مبتلا شد، برای خانم‌های دیگر این خانواده چه توصیه‌ای دارید؟

تشخیص به موقع یائسگی زودرس اهمیت زیادی دارد، زیرا با بروز این اختلال تخمك‌های باقی‌مانده تخریب می‌شوند و این به معنی ناتوانی در فرزند دار شدن است. با تشخیص به موقع، امكان بارداری نیز افزایش می‌یابد. احتمال فعال‌ شدن دوباره تخمك‌ها در برخی بیماران و در صورتی كه دلیل بروز مشكل اختلالات ژنتیكی نباشد، وجود دارد. احتمال بروز یائسگی در سن نوجوانی نیز وجود دارد، پس با توجه به اینكه اختلال در قاعدگی در هر سنی ممكن است آغازی برای یائسگی زودرس به حساب بیاید، به همه زنان و دختران توصیه می‌شود در صورت مشاهده چنین اختلالاتی بلافاصله با پزشك خود مشورت كنند تا كاهش استرس‌های محیطی و حتی گاهی بررسی‌های کروموزومی انجام شود.

 
خانم‌ها با وقوع چه علایمی باید به یائسگی زودرس شک کنند؟

اگر خانمی در سنین قبل از 45 سالگی با قطع ناگهانی یا طولانی شدن فواصل قاعدگی و علائمی مثل گرگرفتگی، بدخوابی‌های شبانه و تعریق روبرو ‌شود، باید به پزشک مراجعه کند. با پایین آمدن میزان هورمون استروژن، بافت پوششی واژن و پیشابراه خشك‌ تر، نازك و شكننده می‌شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. با كم‌شدن نرمی و لزجی، سوزش و خارش همراه با افزایش خطر عفونت مجاری ادراری واژن به وجود می‌آید. فرد ممكن است مكررا" احساس ادرار یا نیاز فوری به تخلیه داشته باشد یا دچار بی‌اختیاری ادرار شود. به دنبال كاهش هورمون استروژن، رگ‌های خونی به سرعت گشاد می‌شوند و فرد احساس گرما و سرخ شدن ناگهانی كه اصطلاحا" به آن گرگرفتگی می‌گویند. این حالت ممكن است هر چند ساعت یكبار یا فقط گاهی در روز یا شب اتفاق بیفتد.

اختلالات خواب و عرق شبانه از پیامدهای گرگرفتگی است. این بیماران معمولا" در حالی از خواب می‌پرند كه بدنشان خیس عرق شده و به دنبال آن دچار لرز می‌شوند و حتی ممكن است در دوباره به خواب رفتن یا یك خواب عمیق دچار مشكل شوند. كمبود خواب و تغییرات هورمونی بر خلق و خو و همچنین سلامت آنها تاثیر سوء‌ می‌گذارد و معمولا" دچار خستگی، بی‌قراری، كاهش حافظه و عدم تمركز می‌شوند. گاهی میل جنسی كاهش می‌یابد كه علت آن می‌تواند تغییرات هورمونی و خلقی و تحریك‌پذیری فرد باشد.

منبع : salamat.ir

facebook

نوشته شده توسط مدیر سایت on . Posted in دسته بندی نشده

برای ارتباط با facebook کلیک نمایید.

مقالات دیگر...